Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 22 januari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1592 2008  Handväska Louis Vuitton, silke, Paris, Mona Seilitz (1943-2008), Sverige, Längd: 40 cm. Djup: 17 cm, höjd: 32 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:19)

1592 2014  Handväska Mulberry, England, läder. Proveniens Mona Seilitz. Längd: 35 cm, djup: 8 cm, höjd: 28 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:34)

1592 2010  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. "blek mummi". Signerad. Olja på duk, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 50x42 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:24)

1592 2015  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Cancan. Signerad, daterad -07, oramad. Olja på duk, 20x20 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:37)

1592 2012  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Dam med tulpan. Signerad, daterad -96. Olja på duk, 52x36 cm, yttermått inklusive ram: 62x46

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:29)

1592 2013  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Dam vid badtunna. Signerad. Olja på duk, 100x60 cm, yttermått inklusive ram: 110x70 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:49)

1592 2004  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Draperi. Signerad, daterad -95, oramad. Olja på duk, 100x81 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:12)

1592 2085  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Ej signerad, flicka. Olja på pannå, 29x23 cm, yttermått inklusive ram: 33x27 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:03)

1592 2088  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Ej signerad, kvinna. Olja på duk, 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 35x31 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:24)

1592 2089  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Ej signerad, kvinna. Olja på duk, 29x23 cm, yttermått inklusive ram: 35x30 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:46)

1592 2082  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Ej signerad, oramad, blomsterstilleben. Olja på duk, 33x24 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:05)

1592 2090  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Ej signerad, oramad, komposition. Olja på duk, 33x24 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:56)

1592 2083  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Ej signerad, oramad, Kvinna & fåglar. Olja på duk, 27x22 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:12)

1592 2016  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Kvinna i mask. Signerad, daterad 97, oramad. Signerad. Olja på duk, 20x20

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:41)

1592 2011  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Marin. Signerad. Olja på duk, 61x50 cm, oramad

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:27)

1592 2006  Träskulptur "The Kolingen Award -1986" Bästa kvinnliga skådespelare Mona Seilitz. Höjd: 25 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:14)